Domů > Novinky > 9. června

9. června

BONUS, aneb propagace výstavy. (Fejeton)

Jsou slova, při nichž se otvírá kudla v kapse. Jedním z nich je nadužívané cizí slovo "bonus". V latině znamená "dobrý", ale do češtiny se dostalo z angličtiny, kde přeneseně znamená také "prémie". Což je česky, dle Slovníku cizích slov, "odměna, mimořádná výhra; udělovaná cena, dárek". 

Chtěl jsem tedy sdělit, že na weekend (již od pátku 12. 6. včetně) a dny příští bude v sále u administrativní budovy, jako BONUS k normálním expozicím, přístupna nová výstava nazvaná "Tři dekády úspěchů". Poprvé za 125 let od vzniku Botanické zahrady se na této výstavě chlubíme! Čím? Specialitami ze sbírek rostlin, druhy, které kvetou jednou za mnoho let, mnohdy za několik desítek let. Nelze je tedy běžně vidět ani v naší zahradě, ani jinde. V naší oborové hantýrce takovým rostlinám říkáme "špeky". Nevídané rostliny! O některé se celá léta staráme skoro jako o miminka. Některé potřebují, aby se daly vůbec pěstovat, poměrně složitá technická zařízení naší vlastní konstrukce. 

Jedinou metodou, jak je pěkně pohromadě předvést, jsou vzácné fotografie, dokumenty dlouhé řady úspěchů v pěstování nejnáročnějších rostlin. Pravda, některé lze vidět současně i živé v expozicích, dnes například převzácnou venezuelskou mučenku Lindenovu, umístěnou v pavilonu I. Naproti tomu brazilskou "modrou amaryllis" zvanou Worsleya procera nevidí za celý svůj život většina botaniků; a případy, kdy na světě někde v botanických zahradách vykvetla, byste spočítali na prstech jedné ruky. U nás se vystavovala kvetoucí 26. 3. 2016. Tehdy jsem ji viděl poprvé v květu, ač jsem byl v oblasti jejího výskytu (kde je velice vzácná a roste na nebezpečných skalních srázech) podvakráte! Ve venezuelských Andách, kde roste zmíněná mučenka stromovitého vzrůstu, jsem byl svého času také, ale "ani jsem o ni nezavadil". Zkrátka, musíte to vidět, je to dobrý, opravdový BONUS!

3434.jpg Připravená výstava. 3435.jpg Tak se můžeme pochlubit. 3436.jpg Mučenka Lindenova (Passiflora lindeniana) 3437.jpg Worsleya ztepilá (Worsleya procera)