Domů > Novinky > 9. června

9. června

Z mého protekčního paviolnu (Váš ředitel). (Fejeton)

Když botanik napíše po svém dlouhém 6letém studiu svou první knihu, vydanou dokonce v tehdy prestižním nakladatelství ACADEMIA, buď poněkud zpychne, anebo si předmět té knihy zamiluje. Mně roku 1984 vyšla kniha "Masožravé rostliny", dnes i přes nebývale velký náklad považovaná za vzácnost a "kultovní knihu" všech tak orientovaných entuziastů. A tak jsem se do široké skupiny masožravých rostlin z různých čeledí a různých klimazón zamiloval. Když jsem před lety přemýšlel nad rozvržením a tématy jednotlivých skleníkových pavilonů naší Botanické zahrady, které se teprve měly projektovat, musel tam být tudíž i pavilon zcela věnovaný masožravým rostlinám. Z předešlého sdělení vyplývá, že je to vskutku pavilon protekční. Od jeho vzniku prochází různými vylepšeními a nyní jsou v něm neuvěřitelné věci: močál s nejdravějšími masožravými rostlinami, jež patří do rodu špirlice (Sarracenia); kousek venezuelské Gran Sabany s masožravými bromeliovitými rostlinami rodu Brocchinia; vitríny s největšími masožravými rostlinami, patřícími do rodu láčkovka (Nepenthes). Jsou tam ještě další sekce. Nyní jsou tam i dočasně vystavené exponáty, jako jedna masožravá rostlina vyšlechtěná v naší zahradě, anebo světový unikát: symbióza masožravé rostliny Utricularia nelumbifolia  a hostitelské bromeliovité rostliny Vrisesea regina. Nejobtížnějším problémem bylo, jak vystavit láčkovky, které ovšem rostou vysoko na tropických horách, ať již na Borneu, Sumatře, anebo na Filipínách. Vznikla vitrína, jež je vlastně přístrojem upravujícím kompletně mikroklima (tzv. klimatron). Daří se jim tam, dokonce občas kvetou.

Včera jsem v pavilonu D fotografoval a musel jsem si přiznat: Podruhé bych již nic takového, jako je pavilon D se vším tím vybavením, skvěle vyškolenou zahradnicí pečující o expozici a celou sbírku, nedokázal dát dohromady. Je to originál, a ten je jenom jeden! A pozor: Nezpychnul jsem. Pohov! 

3446.jpg Močál se špirlicemi (Sarracenia). 3447.jpg Nápadné růžice Brocchinia hechtioides. 3448.jpg Symbióza Utricularia (kvetoucí, se štítovitými listy) a Vriesea.
3449.jpg Vysokohorské tropické láčkovky v klimatronu. 3450.jpg Láčka Nepenthes mira. 3451.jpg Květenství Nepenthes mira, fotografované včera.
3452.jpg Nepenthes sibuyanensis, rostoucí v klimatronu. 3453.jpg Nepenthes inermis v klimatronu. 3454.jpg Nepenthes jacquelineae, patřící k nejvzácnějším rostlinám světa.