Domů > Novinky > 6. listopadu

6. listopadu

Máme v pavilonu E nepěkný prvek, a tím je kovové víko technické šachty. Je to ale pěkná rovná plocha, a tak ji využíváme k občasnému vystavování pěkných rostlin ze sbírek. Nyní to je Ruellia chartacea, pocházející z Jižní Ameriky. Listeny ohnivé barvy, jež zvýrazňují květy, jsou lákavé pro kolibříky, opylovače druhu.

51.jpg Ruellia chartacea

52.jpg Ruellia chartacea

Potinara Kat Green Power ´Big Triple-G´.

Ve vitríně s orchidejemi je nyní nazelenalá velkokvětá orchidej, nositelka medailí. Je to vícenásobný mezirodový hybrid.

53.jpg

54.jpg

Miniaturní aloe z Madagaskaru kvetou.

V pavilonu B jsou i vzácné druhy z Madagaskaru. Pěstují se pro ozdobné listové růžice, ale nyní předvádějí, že také půvabně kvetou. Výběr různých vzácných aloí v této expozici je početný a opravdu solidní!

55.jpg Aloe rauhii

56.jpg Aloe bellatula

Nur kucken! (Fejeton)

Už se na to těším. Mezi návštěvníky přijíždějícími ve velkém počtu ze Saska jsou i obyčejní drzouni. Na dveřích do té části skleníků, které nejsou z více důvodů veřejnosti přístupné a nejsou určeny k vystavování rostlin, si jakoby nevšimnou nápadného a srozumitelného piktogramu zakazujícího vstup - a vstoupí. Šermují holemi, jež jsou teď v módě, a šinou si to dlouhou prázdnou chodbou. Když tudy zrovna procházím, obvykle je německy pozdravím a zeptám se, co tam chtějí. Odpovídají, vědomi si dobře svého přestupku proti slušnosti (jako by návštěva pozvaná do pokoje vrazila i do ložnice a vizitýrovala tam), vždycky stejně: "Nur kucken" (Jen se kouknout).

Tedy dnes chci okořenit rubriku "Novinky" tím, že se tam tedy půjdeme kouknout. Kam bych Vás zavedl? Třebas do oddělení, které mi dnes přineslo potěšení ze samých vzácností z příbuzenstva kolem cykasů. Vybral jsem jich několik a uvádím je zde na obrázcích. Z afrického rodu Encephalartos, což jsou obvykle rostliny příliš velké do skleníků, to jsou dva pomenší zubaté druhy, rostoucí velmi pomalu. Z mexického rodu Dioon jsou to objevy posledních let, nové druhy. Jihoafrická Stangeria, nejpodivnější z těchto rostlin, považovaná kdysi mylně za kapradinu. Kubánská Zamia angustissima v plodném stavu. Čínský Cycas debaoensis s neobvyklými, dřípenými listy. A nakonec ještě vytoužená a dlouho sháněná rostlina, která se Vám bude zdát patřičně ošklivá, aby se líbila těm zpravidla výstředním a nenormálním botanikům (jak si je každý představuje). Jest tomu tak! Tak tahle visící chudolistá věcička je jediným druhem mezi početnými rostlinami cykasotvarými, která roste výhradně a přísně jenom na stromech, jako epifyt. Je z Panamy a jmenuje se Zamia pseudoparasitica. Kolegyně, která ji pěstuje, mi za ni ručí hlavou. Tak jí přejte další úspěchy s pěstováním této rostliny, která se pod jejíma rukama ztrojnásobila oproti velikosti, jakou měla při zakoupení v zahraničí.

P.S.: Velmi mnoho rostlin podobných cykasům i cykasy samotné naleznete také v expozicích, v různých pavilonech, podle požadavků na prostředí a geografického původu. Jsou to rostliny již dospělé, robustní, krásné!

57.jpg Encephalartos arenarius et horridus

58.jpg Dioon spec. div.

59.jpg Stangeria eriopus

60.jpg Zamia angustissima

61.jpg Cycas debaoensis

62.jpg Zamia pseudoparasitica