Domů > Pavilony > Květnice - pavilon I (Flowery selection - pavilion I)

Květnice - pavilon I (Flowery selection - pavilion I)

Zatímco prakticky veškeré expozice ve sklenících Botanické zahrady jsou koncipovány v duchu přírody, v daném případě došlo k záměrnému vybočení z tohoto stylu. Zajímavým tématem botanických zahrad je také archaický sortiment okrasných rostlin, který vyšel z módy v důsledku změny stylu bydlení. Místo zimních zahrad i prostorných poněkud chladných bytů s vysokými stropy jsou dnes pro rostliny k dispozici spíše byty praktické, ovšem vytápěné obvykle na vyšší teploty. Proto se pěstují jiné rostliny než dříve.

39.jpg krvokvět Kateřinin (Haemanthus katherinae)

40.jpg expozice

41.jpg Justicia brandegeeana

Roztodivná směsice šlechtěných rostlin s kuriozitami dováženými v minulých stoletích z exotických zemí je náplní "Květnice", bez ohledu na vědecká botanická hlediska. Samo slovo tvořící název pavilonu je staročeské a ve starých slovnících se uvádí, že znamenalo prostě část zahrady vyhrazenou květinám. Povšimneme-li si jmenovek u rostlin, nalezneme tam půvabná česká jména, jež byla málem již zapomenuta. Hledali jsme je dosti těžko, ve staré a již skoro nedostupné zahradnické literatuře.

Ústředním objektem je jakási "japonská" scenerie, tvořená rybníčkem s barevnými kapry, harmonizujícím s taktéž v Japonsku prošlechtěnými unikátními kameliemi, možná nejstaršími exempláři v Evropě.