Domů > Dodatky > NETŘESKY - představujeme pozoruhodnou sbírku Botanické zahrady

NETŘESKY - představujeme pozoruhodnou sbírku Botanické zahrady

Rod Sempervivum.

Stručná charakteristika.

Lidé věřili, že kde jsou tyto rostliny vysazeny na střeše nebo zdi, tam blesk netřískne. Právě z toho je odvozeno české jméno "netřesky". Vědecké jméno "Sempervivum" znamená "vždyživý", jsouť netřesky, rostouce ponejvíce na skalách, výtečně vybaveny k přežívání sucha, sluneční výhně i zimních mrazů. Vystačí s minimální vrstvou půdy a při oslunění mohou být přehřáty až na 50 °C. Spolu s příbuznými rozchodníky (Sedum) jsou tím předurčeny k uplatnění při tvorbě ekologicky a esteticky zajímavých "zelených střech" v soudobé architektuře nebo k osazování spár v ozdobných zdech a celoročně vzhledných přenosných dekoračních mís.

Další přednosti netřesků.

  • Kromě ozdobných listových růžic rozdílných tvarů,  velikostí, barev a odění (ochlupení) mají také hezké a relativně veliké květy.
  • Od jara do podzimu se tvarově a barevně proměňují; nikdy nezevšední.
  • Jsou pěstitelům dostupné díky prodeji ve větších zahradnictvích nabízejících skalničky.
  • Dosti rychle se rozrůstají v bochánky až koberce, ale nikdy neplevelí.
  • Jsou-li poničeny mrazem, anebo hnilobou, dobře regenerují; snadno se přesazují.
  • Šťáva z listu netřesku velmi rychle vyhlazuje drobné vrásky na pokožce (bohužel jen dočasně).

Kolik jich je a odkud pocházejí.

Areál rodu leží v Evropě a přesahuje poněkud do Asie a Afriky. Druhově nejbohatší jsou Alpy, balkánská a turecká pohoří, a také Kavkaz. V přírodě roste pouhých 57 druhů, ale kříženců bylo vytvořeno nepřeberné množství. Vyšlechtěné odrůdy netřesků mívají pochybná jména, neboť jako oblíbené skalničky bývají i vysévány. Vlastnosti si ovšem zachovávají jen při vegetativním množení.  (Viz též fotogalerii.)

292.jpg Sempervivum arachnoideum

293.jpg S. acuminatum

294.jpg Porta statku s bochánkem netřesku zedního (Sempervivum tectorum)

295.jpg Expozice v BZ, chráněná proti kosům pomocí pletiva.

296.jpg Sempervivum cv. Quintessence

297.jpg Sempervivum - kultivar 142

"Jakonetřesky".

Exotické, a přitom nápadně podobné příbuzenstvo mají netřesky na Kanárských ostrovech a na Madeiře (rody Aeonium a Greenovia) a ve Střední Americe (rod Echeveria). Tyto skleníkové "jakonetřesky" lze též ve velkém počtu druhů vidět v Botanické zahradě, a sice v horní etáži skleníků (pavilony A a B).

Netřeskům podobné rostliny jsou také teplomilné evropské druhy z nepočetných rodů Orostachys, Rosularia a Umbilicus. Některé netřesky jsou oddělovány do rodu Jovibarba.