Domů > Novinky > 6. září

6. září

6. září:

Nevím, zda ještě v současnosti se někdo nadchne pro orchideje natolik, nakolik jsme po nich toužili v dobách izolace republiky. Sběratelé měli jen chabé technické možnosti, jak zřídit vhodnou vytápěnou vitrínu či skleníček. S amatérským pěstováním to bylo zkrátka těžké. Nyní je možné a dostupné všechno, čeho je k této zálibě třeba; a pro vzácnosti si stačí dojet na prodejní výstavu levně vláčkem do Drážďan, anebo do Planeggu. Koruny si lze vyměnit za "ojra".

Navzdory naznačeným dobrým předpokladům se mi zdá, že jsou jen sběratelky šlechtěných orchidejí ze zahradních center v supermarketech. Jejich Phalaenopsis nebo Odontocidium jsou ovšem na hony vzdáleny entuziasmu, s jakým se dříve sběratelé věnovali i obtížně pěstitelným druhům. Vzpomněl jsem si na tento podivný jev, kdy zlepšení podmínek pro "koníčka" orchidejářů vedlo k úpadku sbírek i příslušných bývalých spolků. Zobrazené orchideje, z nichž první je velkokvětá a pěkně divoká a druhá je zvláště miniaturní (s růžicí jen 4,5 cm malou), jsou těmi, pro jaké se nám, pamětníkům, na chvíli zastavovalo srdce.

Vypadá to ale, že všeobecné poměry se dějinným procesem zase jako kyvadlo navracejí tam, kde byly za totality. Vždyť i Český rozhlas 2 už ráno vysílá česko-slovensky (alespoň jedna stará slovenská písnička tam je vždy), o hereckém obsazení v soudobých filmech a televizních seriálech ani nemluvě, úplně jako to bylo povinně za prezidenta Husáka. Tudíž nadšené sběratelství orchidejí a zájem o "koníčky" se možná také zase vrátí. Tyto a jiné vystavené speciality mezi orchidejemi mohou být inspirací do budoucna.

180.jpg Maxillaria arachnitiflora

181.jpg Aerangis curnowiana