Domů > Pavilony > Paleotropis - pavilon G (Paleotropis - pavilion G)

Paleotropis - pavilon G (Paleotropis - pavilion G)

Květenná říše tohoto označení zahrnuje tropy Starého světa, tedy především asijské džungle a pralesy rovníkové Afriky. Porovnáme-li charakter tohoto pavilonu s Neotropis v pavilonu E (neboť oba znázorňují biom tropického deštného lesa), shledáváme zde dojem jaksi mnohem zasmušilejší, ponurý, tísnivý. To bylo záměrem autorů tohoto zahradně architektonického aranžmá. Dává se zde na vědomí, že člověk bez přírody není nic, jakkoli se cítí být všemocným pánem situace na naší planetě. Rostliny v tomto pavilonu tedy rostou nikoli tak, aby co nejvíce byly na odiv očím návštěvníků, ale spíše jak potřebují vzhledem ke svému naturelu.

30.jpg Hibiscus rosa-sinensis, velkokvětý kultivar

31.jpg Džungle v pavilonu

32.jpg Begonia diadema (Borneo)

Nicméně při pozorné prohlídce lze odhalit, že květena Paleotropis též patří k tomu nejzajímavějšímu, co příroda vytvořila. Možná překvapí i to, že v pokojích často pěstovaný Ficus benjamina se zde chová jako tzv. stromový škrtič. V létě, při dostatku slunce, zde mohou být, díky vytápěnému bazénu, vystaveny tropické lekníny. Na rozdíl od venkovních druhů jsou i nádherně modré.

Charakteristickými rostlinami jsou také bambusy (včetně největšího jejich druhu), banánovníky, neobyčejné odrůdy ibišků, pandan, šplhavá palma Calamus ciliaris, ozdobné dračince v malebné pestrolisté skupině, atd.