Domů > Pavilony > Úvodní pavilon M

Úvodní pavilon M

V roce 2021 přibyl k sestavě 10 skleníkových pavilonů stranou stojící satelitní objekt polygonálního tvaru pavilon M. Nejsou v něm živé rostliny a je tam expozice zvláštní a originální: Zatímco ve sklenících jsou přibližně napodobena životní prostředí rostlin, zde se pomocí velkoplošných fotografií lze seznámit se skutečnými biotopy a jejich rostlinnými společenstvy. Kromě toho je představeno a komentováno několik rostlinných druhů, velice atraktivních, ale také pěstitelsky velmi náročných, které lze považovat za "ikony" Botanické zahrady Liberec. Ústředním exponátem je model Botanické zahrady, kde je vidět uspořádání tak, jak je vlastně pozorovatel při obchůzce nemůže jinak spatřit. Jakkoli je zde tento pavilon označen jako úvodní, lze jej vlastně stejně dobře navštívit na závěr prohlídky expozic v hlavních pavilonech.

4737.jpg Vnitřní řešení s modelem uprostřed. 4738.jpg Bezbariérový přístup, i na vozíku či s kočárkem. 4739.jpg Pohled nahoru, kde je krov, ale není strop.

                                                                                                                                                                       *   *   *

Pavilon M stojí poblíže hlavního skleníkového komplexu a je oproti němu malý; leč je dostatečně velký na to, aby instalace uvnitř mohla být bezbariérová a pohodlně přístupná. Je přístupný v zimě i v létě, kdy je doplněn "palmovým háječkem" před vchodem. Stavba má svoje půvaby, jak je vidět na fotografiích. Zajímavostí vnitřního řešení je "techno": Automaty a zařízení zajišťující osvětlení, topení i ventilaci, a také nosná konstrukce střechy, jsou odkryté, ponechané na odiv. 

4734.jpg 4735.jpg 4736.jpg

                                                                                                                                                                        *   *   *

Velká fotografie je příkladem biotopu ve volné přírodě, k němuž jsou přiřazeny vždy dva vybrané příklady tamních druhů, jež se skutečně pěstují v Botanické zahradě. Připojen je krátký odborný komentář. 

4740.jpg Kavylová step v Českém středohoří. 4741.jpg Bílé stráně v Českém středohoří. 4742.jpg Kaktusová polopoušť v Mexiku. 4743.jpg Močál s masožravými rostlinami v Severní Americe.