ZARDĚNICE KOHOUTÍ - nejtajemnější a jedinečná skleníková dřevina v BZ
Zajímavá fakta o druhu:
O tom, kdy a kde v Evropě byl druh Erythrina crista-galli (zarděnice kohoutí) poprvé pěstován pro okrasu, se nepodařilo nic vypátrat. Nicméně, zachoval se dopis zahradníka z Královské botanické zahrady v Kew v Anglii, který napsal věhlasnému Charlesi Darwinovi dne 28.srpna 1877 o spánkových pohybech listů Erythrina crista-galli. Druh je tedy v Evropě pěstován nejméně od té doby.
V přírodě, kde roste v tzv. galeriových lesích podél tropických a subtropických řek a na písčitých říčních náplavech, (Argentina, Paraguay, Uruguay, jižní Brazílie), dosahuje nejčastěji výšky 5-8 m a průměru kmene asi 50 cm. Tak velký strom je také znám ze Španělska, kde roste pod širým nebem v regionu Costa del Sol ve městě Benalmadena. (Ve střední i západní Evropě musí tento stromek být pěstován alespoň přes zimu ve sklenících.)
Strom je zvláštní tím, že má kmen a hlavní větve z lehkého dřeva, ale kvetoucí zelené a otrněné pružáky mu po odkvětu a odplození většinou celé odumírají.
Velké rudé květy jsou sice v přírodě opylovány kolibříky, jak by se dalo očekávat, ale hlavně jsou opylovány robustními samotářskými včelami drvodělkami (Xylocopa).
Obsahové látky z této rostliny mají účinky protirakovinné (rakovina žaludku), antimalarické, antivirové.
|
|
|
O tom, kde se vzal zjevně velmi starý exemplář v BZ Liberec, nebyl učiněn žádný záznam. Je možné, že jde o dar dospělé kvetoucí rostliny od soukromého pěstitele při příležitosti zřízení prvního expozičního skleníku v roce 1933, nebo byl přenechán z nějaké pozůstalosti, že se našel v některém ze zrušených zahradnictví v Liberci či okolí apod. Mohu podat očité svědectví, že již v roce 1973 tento exemplář s rozdvojeným hlavatým kmenem vypadal velmi podobně jako dnes a při starém uspořádání skleníků rostl ve volné půdě ve vstupním chladném skleníku. Byl, stejně jako dnes, každoročně seřezáván a zcela zbavován dlouhých pružáků.
V roce 2015 bylo provedeno měření exempláře s tímto výsledkem: výška celého rozvětveného kmene (bez pružáků) 230 cm, vidličnaté rozvětvení je 100 cm od země, průměr kmene vypočtený z obvodu 60 cm nad zemí 17,5 cm.
|
|
|
Ve skleníkových podmínkách sledujeme, že kmen sílí velmi pomalu, skoro nepozorovatelně. Střízlivý odhad stáří exempláře je někde v intervalu 120-150 let. V ČR není žádný další tak rozměrný a starý exemplář známý, snad jde o věkem výjimečný exemplář i v rámci botanických zahrad Evropy. Řadíme jej proto také mezi jedinečné položky (unikáty) ve sbírkách BZ Liberec.